Ratownicze ABC - Pozycja Bezpieczna

visibility103 Views comment0 Komentarze person Posted By: Starszy Ratownik list In: Odziez dla Ratownictwa

Jak ułożyć poszkodowanego w pozycji bocznej ustalonej ?

W sytuacjach awaryjnych, gdy ktoś potrzebuje pierwszej pomocy, kluczowe jest zapewnienie bezpieczeństwa poszkodowanemu do momentu przybycia profesjonalnych służb ratunkowych. Jednym z podstawowych i najbardziej skutecznych działań jest umieszczenie poszkodowanego w pozycji bocznej ustalonej. Ta technika jest szczególnie ważna, gdy mamy do czynienia z osobą nieprzytomną, która oddycha samodzielnie. Dzięki niej można zapobiec uduszeniu się na skutek zadławienia lub zachłyśnięcia. Dlaczego pozycja boczna ustalona jest tak ważna? Pozycja boczna ustalona pomaga w: Zapewnieniu drożności dróg oddechowych. Zapobieganiu zadławieniu się wymiocinami. Utrzymaniu stabilności poszkodowanego do przybycia pomocy. Jak prawidłowo ułożyć poszkodowanego w pozycji bocznej ustalonej?

Poniżej znajduje się krok po kroku, jak poprawnie ułożyć osobę w pozycji bocznej ustalonej:

Krok 1: Oceń sytuację i bezpieczeństwo Zanim podejmiesz jakiekolwiek działania, upewnij się, że miejsce zdarzenia jest bezpieczne zarówno dla Ciebie, jak i poszkodowanego. Sprawdź, czy nie ma zagrożeń takich jak ruch uliczny, niebezpieczne przedmioty czy inne osoby.

Krok 2: Sprawdź reakcję poszkodowanego Podejdź do poszkodowanego i delikatnie potrząśnij jego ramieniem, pytając głośno, czy Cię słyszy. Jeśli nie reaguje, kontynuuj działania.

Krok 3: Udrożnienie dróg oddechowych Odchyl głowę poszkodowanego do tyłu, aby otworzyć drogi oddechowe. Sprawdź, czy oddycha, obserwując ruch klatki piersiowej i nasłuchując oddechu przez 10 sekund.

Krok 4: Pozycjonowanie ciała Ramię bliżej Ciebie: Unieś ramię poszkodowanego najbliżej Ciebie pod kątem prostym, zgięte w łokciu, dłonią do góry. Drugie ramię: Przełóż drugą rękę poszkodowanego przez jego klatkę piersiową, umieszczając dłoń pod jego policzkiem, tak aby mogła podpierać głowę. Zgięcie kolana: Zegnij nogę poszkodowanego dalej od Ciebie w kolanie, a następnie delikatnie pociągnij za to kolano, obracając ciało poszkodowanego w Twoją stronę.

Krok 5: Stabilizacja pozycji Upewnij się, że głowa poszkodowanego jest podparta jego ręką, a drogi oddechowe pozostają otwarte. Noga, którą zgiąłeś, powinna być ułożona tak, aby zapobiec przewróceniu się ciała na brzuch.

Krok 6: Monitorowanie stanu poszkodowanego Regularnie sprawdzaj oddech i tętno poszkodowanego do przybycia służb ratunkowych.

Serdecznie zapraszamy do obejrzenia naszego filmu instruktażowego, w którym młodzi adepci WOPR ze Szczecińskiej Szkoły Ratownictwa Wodnego uczą się tej i wielu innych technik ratowniczych. Zobacz, jak przyszli ratownicy wodni przygotowują się do swoich ważnych zadań, i dowiedz się więcej o kluczowych umiejętnościach, które każdy z nas powinien znać. ? Obejrzyj film tutaj: https://www.youtube.com/watch?v=6msFYhas87k

Leave a comment

Please note, comments must be approved before they are published
Niedziela Poniedziałek Wtorek Środa Czwartek Piątek Sobota January February March April May June July August September October November December